7 Sposobów Na To Jak Być Niezależnym Finansowo W Nowym Kraju

618

Chęć uzyskania niezależności finansowej jest chyba najczęstszym powodem, dla którego decydujemy się na emigrację. Jak zatem uzyskać ją w nowym kraju?

W Polsce do niedawna panowało spore bezrobocie. Nawet dzisiaj, gdy jest ono niewielkie, wiele osób pracuje za niskie stawki. Połowa Polaków nadal zarabia mniej niż ok. 2600 PLN netto, a minimalna pensja to ok. 1600 netto. Jak wiadomo, często kwoty te nie wystarczają nawet na bieżące potrzeby. Miliony Polaków zmagając się z brakiem pracy lub głodowymi stawkami, wybrały zatem emigrację. Dla ogromnej rzeszy z nich to UK jest miejscem, gdzie chcą zdobyć upragnioną niezależność finansową. Jak zatem ją uzyskać będąc w nowym kraju? Oto 7 sposobów, które Ci w tym pomogą.

1. Zbuduj sieć kontaktów zawodowych

Kontakty zawodowe to podstawa i powie ci o tym każdy doradca jak i pracownik Urzędu Pracy. Nie chodzi tu o załatwianie pracy po znajomości osobom bez kompetencji, tylko dlatego, że są z rodziny lub grupy interesu. Działa to oficjalnie i nikt w prywatnym sektorze się z tym nie ukrywa. Bardzo często pracodawcy wolą osobę, która została przez kogoś polecona. Z prostej przyczyny. Osoba, która poleca, ręczy za polecaną. Dużo większa jest zatem szansa na to, że taki pracownik będzie uczciwy i sumienny. W Twoim interesie jest zatem stworzyć sieć osób, które w razie czego cię polecą. Mówiąc kolokwialnie: załatwią Ci pracę. I nie ważne czy chodzi tu o sprzątanie, stanowisko na budowie czy w korporacji. Kontakty mają wszędzie znaczenie. To podstawa przy budowaniu niezależności finansowej, bo będziesz wiedział, że gdy zostaniesz zwolniony, szybko znajdziesz nową pracę.

2. Znajdź dodatkowe zajęcie

Na początku, zwykle zarabiamy minimalne stawki. Pensja minimalna w UK wystarczy nam na o wiele więcej niż w Polsce, jednak ciągle będziemy mogli zaspokoić wyłącznie podstawowe potrzeby. Szczególnie, gdy mieszkamy w Londynie. Ciężko w takim wypadku mówić o niezależności finansowej, bo bardzo trudno jest wtedy coś odłożyć. Aby zwiększyć swoją niezależność finansową, możesz poszukać zajęcia po godzinach. Formy są bardzo różne. Zwykle stawki za godzinę są większe niż w przypadku pełnoetatowych prac. Może to być chociażby wyprowadzanie psów, ale też praca jako kelner w kawiarni, czy wykonywanie zleceń przez Internet. Jeżeli jesteś pewny stałego dopływu gotówki, a masz nagłe wydatki, wejdź na stronę Pożyczki w UK, aby uzyskać wygodną pożyczkę.

3. Miej oszczędności

Jeżeli mowa o niezależności finansowej, to podstawą są dwie rzeczy. Stały dopływ pieniędzy i oszczędności. Ten drugi element jest niemniej ważny. Jeżeli masz stałą pracę i sporo zarabiasz, możesz nie odczuwać potrzeby posiadania zaskórniaków. Nie są Ci one potrzebne do życia. Nie jesteś jednak niezależny, bo w przypadku utraty pracy zostajesz z niczym. Warto zatem mieć odłożoną odpowiednią kwotę na koncie. Im większa ona jest, tym większą niezależność finansową posiadasz. Nawet jeżeli jej nie potrzebujesz i nie stracisz pracy, czego Ci życzymy, to po prostu żyjesz spokojniej. To tak jak z ubezpieczeniem. Wolimy, żeby się nie przydało. Ale nawet jeżeli, go nie wykorzystamy to zyskujemy to, że śpimy spokojnie. A w tym wypadku, że czujemy się i jesteśmy bardziej niezależni finansowo.

4. Wraz ze wzrostem doświadczenia staraj się o lepszą pracę

Pamiętaj, że im dłużej jesteś w UK, im lepsze masz kontakty, lepsze CV i doświadczenie, tym bardziej rośnie Twoja wartość na rynku pracy. Warto zatem nie bać się zmiany na lepsze i ciągle szukać bardziej lukratywnego zajęcia. Nawet pracując na zmywaku, możesz z czasem rozejrzeć się za pracą kelnera albo kucharza, a po jakimś czasie np. szefa kuchni. Gdy liczba miejsc pracy, które są dla ciebie dostępne się zwiększy, będziesz mógł w nich przebierać i wybierać te najkorzystniejsze. Nie będziesz już musiał godzić się na wszystko.

5. Zwiększaj kwalifikacje

Pamiętaj, żeby nie osiadać na laurach. Chyba, że naprawdę bardzo lubisz swoje aktualne zajęcie i za nic w świecie nie chcesz go zmienić. Generalnie, warto jednak cały czas się doszkalać. W UK pełno jest przeróżnych kursów, które pomogą podnieść nasze kwalifikacje zawodowe, a nawet zdobyć nowy zawód. A zwykle jest tak, że im więcej potrafimy, tym więcej zarabiamy. Zwiększamy tym samym możliwość oszczędzania i tym samym, naszą niezależność finansową. Pamiętaj, że im mniej osób potrafi wykonywać dany zawód, tym lepiej jest on płatny. Generalnie, najmniej wynagradzane są prace, które może wykonywać każdy. Przykładową listę dostępnych kursów zawodowych, znajdziesz tutaj.

6. Rozsądnie inwestuj

Trzymając pieniądze na lokatach, nie zarobimy zbyt wiele. Aktualnie, stopy oprocentowania są bardzo niskie i raczej nie ma na rynku korzystnych ofert. Taka, a nie inna decyzja Bank of England, ma skłonić tych, którzy pieniądze mają, aby je inwestowali, a nie trzymali na lokatach. To z kolei ma pobudzić gospodarkę. Cały problem w tym, że naprawdę bezpieczne, nasze środki, są właśnie na oprocentowanym koncie. Wszelkie inne oferty, w których możemy liczyć na wysokie odsetki, są niestety obarczone ryzykiem. Generalnie, zasada jest taka, że im większy zarobek jest nam obiecywany, tym większe jest ryzyko. Nawet gdy inwestujemy za pośrednictwem banku, czyli lokując oszczędności w fundusze inwestycyjnym, możemy stracić. Największe sumy możemy uzyskać inwestując samodzielnie, np. w akcje albo waluty. Tutaj jednak, szczególnie bez specjalistycznej wiedzy, ryzyko jest bardzo duże. To nie oznacza, że nie warto tego robić. Po prostu miejmy świadomość, że jest to trochę hazard. Możemy sporo zyskać, ale nie przeznaczajmy na ten cel oszczędności życia, bo na giełdzie nie ma czegoś takiego jak stuprocentowo pewna inwestycja. Mniej ryzykowne są inwestycje w nieruchomości. Tutaj możesz zyskać podwójnie. Po pierwsze na zmianie wartości kupionego mieszkania. Po drugie na wynajmie. Generalnie to raczej pewna inwestycja, chociaż nigdy nie przewidzimy czy nie nastąpi jakiś krach. Patrząc jednak na to, że co miesiąc otrzymujemy za jego wynajem jakiś czynsz, ryzyko straty maleje.

7. Bierz tylko takie pożyczki, które nie wpędzą cię w kłopoty

Pożyczki są dla ludzi i nic w nich złego nie ma. Ciężko wyobrazić sobie wręcz funkcjonowanie gospodarki, gdyby w ogóle zakazać kredytów. Jednak wiele osób wpędziły one w problemy. Wszystko zatem jest dobrze, dopóki pożyczamy pieniądze z głową. Szybka gotówka jaką możemy dostać od pożyczkodawcy może dać nam poczucie wolności finansowej, ale będzie ono złudne. Nic tak nie zniewala, jak wiszące nad nami, niespłacone długi. Dlatego nie traktujmy wzięcia pożyczki jako sposób na łatwe pieniądze. Oczywiście, czasem nawet warto się zadłużyć, gdy mamy na przykład okazję do kupienia czegoś po okazyjnej cenie. Sklepy oferują czasem raty 0 proc. Po co oszczędzać na coś 10 miesięcy, gdy można mieć to od razu i spłacać. Warto też traktować pożyczki jako ostateczność, a nie sposób na zaspokojenie zachcianek. Bierzmy je tylko wtedy, gdy jesteśmy pewni, że je spłacimy. I przekalkulujmy zawczasu na jaką ratę miesięczną nas stać, aby nie obciążać zanadto swojego budżetu. Jeżeli spodziewasz się wpływów, a potrzebujesz gotówki natychmiast, wejdź na stronę Pożyczki w UK.

Niezależność finansowa daje poczucie bezpieczeństwa

Niezależność finansowa jest zatem nieocenioną rzeczą. Tak naprawdę, to dopiero wtedy możemy przestać myśleć o pieniądzach i zająć się czym innym. Najbardziej zniewoleni przez sprawy materialne jesteśmy, gdy cały czas musimy się martwić za co zapłacimy rachunki albo za co przeżyjemy do pierwszego. Oczywiście są tacy, którzy nawet mając miliony, cały czas myślą o pieniądzach, ale to inny temat. Jeżeli będziemy mieć dużo wolności finansowej, możemy poczuć się bezpiecznie. To bardzo ważne w czasach, gdy praca jest niepewna i zmienna.

No tags for this post.

plus de nouvelles de Nexter